Taylan, 1976 yılının Haziran ayında Kırıkkale’de dünyaya geldi. Fakat Tunceli, Hozatlı… Küçük yaşlardan beri süregelen müzik sevdası, sahip olduğu kültürle birleşince olağanüstü bir ses ve yorum ortaya çıktı.


    Kendi çabaları ve emeğiyle çıktığı yolda ilk olarak ‘Adalılar’, ardından ise ‘Yol Arkadaşları’ gruplarında buldu kendini. Müzik serüveni hızla gelişirken Taylan çıktığı çetrefilli yolda tek başına ilerlemeye karar verdi.


    Taylan’ı ilk olarak ‘Adalılar Türkü Söyler’ albümü’nde ‘Hozat, Bağlandı Yollarım’ gibi eserlerle dinledik. Ardından ise 'Yol Arkadaşları' ile grup çalışmasında yer alarak bir albümde daha bulundu ve ‘Sebebim Sensin, Taşa Verdim’ gibi eserlerle seslendi yüreğimize.


    Hızlı adımlarla yürüdüğü müzik yolculuğu sırasında sanatçı dostları; Arzu-Abidin Biter,Emre Saltık, Nurettin Rençber, Yavuz Bingöl, Gülten ve Tekin Karabey’in albüm çalışmalarında sesiyle renk kattı. Sahne çalışmalarına da devam eden Taylan 2008’in Haziran’ında ilk solo albümü ‘ZAMANSIZ’ ile birkez daha merhaba dedi dinleyicilerine…


    Türküler’in nazarında uğuru ve yolu’nun açık olması umudu ile…